Czym jest post leczniczy?


 

                 DIETA WARZYWNO – OWOCOWA WG DR EWY DĄBROWSKIEJ

       hdbhdbfhf      12   hbdhsjbjdj

 

Czym jest post? Jaka jest jego rola w życiu człowieka?

 Post jest bardzo skuteczny, niestety w obecnych czasach niepopularny. Media lansują konsumpcyjny model życia, lekarze też nie zalecają postu. Powszechnie myśli się: chory człowiek, a tu jeszcze musi się wyrzec. Bo post to przede wszystkim wyrzeczenie. I pokora.

 

Jak wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?BBBB

    Post ma dużą moc leczniczą. Uruchamia rezerwy organizmu i mobilizuje je do walki z chorobą, ale jest trudny. Tymczasem leczenie farmakologiczne, leki chemiczne są łatwe i proste w użyciu. Cóż z tego, że często niosą ze sobą ryzyko powikłań? Mało kto o tym myśli…
Post to wyrzeczenia, ale i świadome jedzenie, graniczenie ilości, unikanie przetworzonych pokarmów.Wszelkie nadmiernie przetworzone pokarmy wywołują choroby cywilizacyjne. Nadmiar cukru i tłuszczu w słodyczach, białej mące, mięsie doprowadził do niewrażliwości naszych komórek na insulinę, trzustka wydziela jej za dużo. A to prowadzi do takich chorób, jak: otyłość, choroba wieńcowa, nadciśnienie, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu.

Spożywanie pokarmów wysoko przetworzonych i tłuszczy zwierzęcych prowadzi do blokady odpowiednich enzymów trawiennych i powstania miażdżycy oraz stanów zapalnych stawów.
Obecnie gleba nie oddaje pełnego zestawu mikroelementów, co powołuje zubożenie owoców i warzyw w pożądane pierwiastki i minerały. Mimo wszystko to warzywa i owoce, a przede wszystkim ziarna zbóż i rośliny strączkowe są pokarmem najzdrowszym dla człowieka.
Oto kilka odmian postu: zupełny (na wodzie), sokowy, warzywno- owocowy, post o chlebie i wodzi

 

Na czy222m polega post?

Zasada główna to wewnętrzne żywienie polegające na zużywaniu tkanek według hierarchii ważności. Oznacza to, że organizm najpierw wydala niepotrzebne zapasy- złogi m. in. tłuszczu, zdrowych tkanek, wskutek czego ustępują obrzęki i zmniejszają się ogniska zapalne. Mózg i serce są w tym czasie najbardziej oszczędzane. Wraz ze zużyciem starych komórek następuje regeneracja młodych, co wiąże się z odmładzaniem organizmu. Stawy są często siedliskiem złogu kwasu moczowego i zwyrodniałych tkanek, jako pierwsze ustępują ich bóle. Po diecie podnosi się odporność organizmu, ustępują stare zmiany zapalne, a choroby zwyrodnieniowe cofają się.
Trzeba jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do zastosowania postu i taką decyzję należy omówić i podjąć razem z lekarzem balneologiem.

Lek. med.   
Specjalista balneologii
i medycyny fizykalnej
    Nadia Lotocka